Back2Bonaire foundation since 2007 › Forums › Actualiteiten › ERFPACHT 2011-2012 › Bonaire wil erfpachtregeling heroverwegen
Met het Ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (BZK) is afgesporken dat Bonaire een grondbeleid dient te ontwikkelen. Als onderdeel van het nieuw te formuleren grondbeleid wil het Bestuurscollege ook de grondwaarde en de hier uitvloeiende erfpachtcanons heroverwegen.
Op Bonaire zijn de erfpachtcanons gemiddeld met om en nabij 800 procent gestegen. Deze verschillen zijn ontstaan door het achterwege laten van aanpassingen op oude erfpachtgronden. Met de aanpassing van de grondwaarden en daarmee de erfpachtcanons wordt een einde gemaakt aan de grote ongelijkheden die er tussen verschillende erfpachthouders bestaan.
Toch wil de overheid de erfpachtcanons heroverwegen. De afronding van de werkzaamheden tot het formuleren van het grondbeleid wordt eind juni dit jaar verwacht. Tot dan dienen de huidige facturen erfpachtcanons, conform wet en regelgeving, betaald te worden.
Het grondbeleid moet leiden tot een transparant beleid inzake grond, zodat zowel de markt als de overheid weten waar ze aan toe zijn en daarmee ook de inkomsten van Bonaire te kunnen verbeteren. Grondbeleid levert een groot gedeelte van de inkomsten op voor de Nederlandse gemeenten. Hiermee kan de overheid grondtransacties beter sturen en de kwaliteit van het gebruik van ruimte garanderen. De overheid kan actief met grond sturen, door gronden te kopen om een natuurgebied te behouden, of door samen te werken met investeerders. Ook kan de overheid passief sturen door regels te stellen voor verkoop van gronden. Een grondbeleid regelt ook afspraken over een rechtvaardige verdeling van inkomsten en opbrengsten tussen projectontwikkelaar en overheid. Dat schept duidelijkheid voor zowel de overheid als de investeerders over de risico’s die beide partijen lopen bij een project. Onafgebouwde projecten lijken dan tot het verleden te behoren.
Bron: Amigoe, BC gaat nieuw grondbeleid ontwikkelen, 7 januari 2012